Categorized | Kultura, Fanfares of Europe

A Challenge of Honour – Leonidas

Málokterý hudební projekt je natolik žánrově pestrý a svým repertoárem zajímavý, jako holandská kapela A Challenge of Honour. Pohybuje se na široké škále žánrů od čistého experimentování, přes neofolk, industrial až k moderní klasické tvorbě. A zároveň je to reprezentant „evropanské hudby“, tedy scény, jejíž autoři se pohybují v rozmanitých sférách; jsou kulturní pesimisté, jiní katolíci, pohané, gnostici, nihilisté a snad i terceristé a někteří i post-fašisté; všem je ovšem společná snaha a zájem skrze vlastní tvorbu pozvednout upadajícího evropského ducha a vyjádřit svůj hold dějinám a kultuře Evropy, potažmo západní civilizace.

„Leonidas“ možno označit za typickou desku. Není to politický manifest. Není to morální apel. A už vůbec ne vulgární snůška bezduchého protestu a negace. Je to epos.

Kořeny A Challenge of Honour spadají do roku 2000, kdy hudebník Johan Koenig navštívil s vlastním ambientovým materiálem nahrávací studio Stahlklang Audio, které materiál později vydalo v limitované edici. Ke Koenigovi se později připojil Peter Savelthoul, ale jejich cesty se časem rozešli. Koenig navázal spolupráci s labelem Divine Comedy, kde vydal první regulérní desku „Only Stones Remain“, ale přelomem se stalo až vydání desky „Wilhelm Gustloff“ pod Cold Spring Records.

Právě deska Wilhelm Gustloff (pro neznalé – německá civilní loď, přepravující v lednu roku 1945 utíkající obyvatele Východního Pruska, zničená sovětskou ponorkou – na palubě zahynulo přibližně 10 000 lidí), poznamenala pozdější typický styl kapely. Byl jím temný ambient, mísený s martial a industrialovými prvky. Kapela následně vydala řadu oficiálních i neoficiálních desek, včetně výstupů na kompilacích. Proslavila se svérázným aranžmá a volbou kontroverzní tématiky (alba věnovaná dramatickým okolnostem – vyvraždění francouzské vesnice Oradour-sur-Glane nacisty, The Great Fire of London, koneckonců Wilhelm Gustloff, nebo opěvováním síly a války – například album věnované francouzské Cizinecké legii). Doposud největším úspěchem a nejpovedenějším dílem bylo patrně album „Seven Samurai“.

Po tříleté přestávce A Challenge of Honour vydali desku „No way out“, která byla zajímavým odklonem od ambientních struktur k lehkému industrialu, míseného s líbivými moderně-klasickými a někdy až lehce popovými vlivy.

Leonidas se zdá návratem k slavným časům „Sedmi samurajů“. V podstatě jde o starý materiál, který kapela vytáhla z archivu a remasterovala. Taková kulturní transfigurace zašlých časů antiky a hrdinských bitev nejmilitarističtějšího městského státu starověkého Řecka, tedy Sparty, přijde v časech hollywoodizace (vzpomeňme na sci-fi atmosféru filmu „300“, kde je perský král vykreslen jako úchylná nestvůra a jeho elitní jednotky bojující se Sparťany, „Nesmrtelní“, vypadají, jak kdyby se tam nějakým nedopatřením přesunuly z natáčení hvězdných válek) přijde nejednomu k chuti.

Pojďme se tedy společně vydat pomyslnou, ale nádhernou, i když plnou krve a hrdinské smrti, cestu starověkou historií.

Tracklist:
1. City of Sparta
2. House of a King
3. Blow the Trumpets
4. March of the Army
5. Into Battle
6. No Retreat-No Surrender
7. The Final Stand

3 Responses to “A Challenge of Honour – Leonidas”

  1. Jaeger napsal:

    Spravne to jmeno je Peter Savelkoul.

  2. KK napsal:

    Stoupenci „třetí cesty“, tedy ti, kdo se snaží překlenout pravo-levé rozlišování v politice jako v dnešní době nesmyslné a odmítají kapitalismus, společně s komunismem.

    V 60. 70. letech představovali zastánce „TP“ bývalí fašisté, popř. neofašisté. Někdy se k TP řadí i evropská „nová pravice“:

  3. Tribun napsal:

    Mohu poprosit o vysvětlení kdo nebo co jsou to „terceristé“? Děkuji.

Trackbacks/Pingbacks


Ernst Jünger – Návštěva na Godenholmu

Ernst Jünger - Návštěva na Godenholmu***
Ztracený klenot, vysoce ceněný svého času například Gottfriedem Bennem
Mistrovské vizionářské dílo Ernsta Jüngera odehrávající se na odlehlém skandinávském ostrově patří mezi neprávem opomíjené skvosty německé literatury poloviny minulého století. Tato novela, rozsahem nevelká, myšlenkově však nesmírně bohatá, plná znepokojivých obrazů a apokalyptické imaginace, je další ukázkou autorova hutného vybroušeného stylu, jeho schopnosti vnímat vnitřní předivo věcí a jejich skrytých souvislostí i líčení přírodních krás. Je typovou studií válkou sežehnutých duší, částečně autobiografickou, vyprávěním o hledání zasvěcení a nového začátku, příběhem o utrpení a znovuzrození.
***
Objednávejte na stránkách nakladatelství Malvern nebo v okultním knihkupectví Alembiq.
.

Oswald Spengler – Myšlenky

Oswald Spengler - Myšlenky***
Kniha obsahuje: vedle 370 výroků o pojmech, majících ve Spenglerově myšlení zásadní význam, jako např. osobnost, dějiny, válka, právo, stát, tradice atd., v původním výboru správkyně autorovy – do té doby z valné části nezveřejněné – pozůstalosti, též rozsáhlý překladatelský a redakční výběr z knih Preussentum und Sozialismus a Jahre der Entscheidung s aktuálními poznámkami a vysvětlivkami, jakož i úplnou, komentovanou bibliografii nakladatelství Délský Potápěč.
***
Objednávejte v Knihkupectví Délského potápěče nebo na Kosmasu
.

Ezra Pound – „Přítomen!“

Ezra Pound – „Přítomen!“***
Ezra Pound míří přímo na jádro systému, v nemž žijeme – a zasahuje! Politika – ekonomie – poezie; články, básně, poznámky, manifesty, překlady a eseje z doby Italské sociální republiky.
***
Objednávejte ZDE
.

Knut Hamsun: Až do konce! – DOTISK!

Knut Hamsun - Až do konce!***
Politická publicistika norského spisovatele Knuta Hamsuna z let 1940 až 1945. Knut Hamsun je příkladem Muže, který se nepoddal, nepodvolil a už vůbec v šířícím se křiklavém chaosu nezbloudil. Ač sražen, zůstal na svém.
***
Objednávejte ZDE
.

Paul Sérant: Fašistický romantismus – DOTISK!

Paul Sérant - Fašistický romantismus***
O politickém díle několika francouzských spisovatelů – Robert Brasillach (popravený), Pierre Drieu La Rochelle (sebevrah), Lucien Rebatet (rebel), Abel Bonnard (estét), Alphonse de Châteaubriant (mystik) a „fantaskní jezdec“ Louis-Ferdinand Céline (sardonik).
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

2. listopadu1847 se ve francouzském Cherbourgu narodil francouzský filosof a anarchistický teoretik revolučního syndikalismu, tzv. anarchosyndikalismu Georges Sorel. Ve svém díle se tento v českém prostředí neprávem opomíjený autor zabýval kapitalismem, revolucí, revizí Marxe a myšlenkou syndikalismu, teorií o řízené ekonomice a pracovních strukturách. Zabýval se nutností existence "mýtu", který by zmobilizoval masy. Nejen tím ovlivnil  jak pozdější socialisty, tak například B. Mussoliniho.

Pat Buchanan2. listopadu 1938 se v americkém Washingtonu D. C. narodil konzervativní spisovatel, politik, publicista, televizní komentátor a v 90. letech uchazeč o úřad prezidenta Spojenýc států, Patrick Joseph Buchanan. Aktivně se do politického života zapojil už v 60. letech v prezidentské kampani Richarda Nixona. Buchanan je dlouhá desetiletí symbolem paleokonzervativní tendence a jedním z nejhlasitějších kritiků neokonzervatismu.
Paul Anton de Lagarde 2. listopadu 1827 se v Berlíně narodil Paul Anton de Lagarde, spisovatel, biblista a orientalista, který výrazně ovlivnil průkopníky etnického hnutí jako Alfred Rosenberg, Houston Stewart Chamberlain nebo Heinrich Claß. Ač vycházel z křesťanských pozic, svým dílem spoluformoval i Nietzscheho protikřesťanské a protižidovské myšlení.. Lagarde, podle něhož svatý Pavel zahalil ryzí křesťanství sterilním hebrejským zákonem, usiloval o germánské náboženství, aby „bylo možno dosáhnout přestavby duchovních sil a skutečné národní jednoty“.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív