Čtyřčlenný tým NATO pomáhá Facebooku označovat „propagandu“

Facebook

Facebook bojuje proti vlivu zahraničních vlád vlivem vlády USA

Autor: Tyler Durden

Poslední týden zrovna pozitivní zprávy nepřinesl: Alex Jones byl odstraněnFacebooku, Apple, Spotify i Googlu. Šířící se vlnou cenzury byly zasaženy i další významné postavy alternativních médií a libertariánské weby včetně Institutu Rona Paula a Scott Horton Show, kterým Twitter pozastavil jejich účty. Navrch se objevily zprávy, že Atlantic Council přímo spolupracuje s Facebookem na označování a odstraňování „zahraničního vměšování“ na této populární platformě.

První informace o nové iniciativě se objevily už v květnu v oficiálním facebookovém komuniké, nyní vycházejí na povrch další podrobnosti o úloze kontroverzního think-tanku.

Partnerství má údajně zajistit větší objektivitu a neutralitu procesu odhalování falešných účtů, skrze něž mohou působit cizí mocnosti s neblahými záměry.

Jak však potvrzuje nejnovější zpráva Reuters, Facebook sám je momentálně největším sponzorem Atlantic Council, po boku západních vlád, autokratických arabských režimů, NATO, různých složek amerických branných sil a nespočtu bezpečnostních firem a korporací. (Autor zde má na mysli největším sponzorem pobočky Atlantic Council Digital Forensic Research Lab, příspěvek samotnému AC je zanedbatelný – pozn. DP)

To však zdaleka není všechno: čtyřčlenný tým v čele Laboratoře pro digitálně forenzní výzkum (DFR Lab) Atlantic Council vede někdejší poradce americké Národní bezpečností rady za prezidenta Obamy Graham Brookie, který DFR Lab také zakládal.

Skupina si podle všeho už stihla připsat „zásluhy“ na označení více než dvou desítek „podezřelých stránek“, potenciálně využívaných cizími mocnosti jako Rusko. Podle Reuters:

Facebook využívá skupinu k posílení svého vlastního vyšetřování cizího vměšování. Minulý týden společnost podle svého vyjádření uzamkla 32 podezřelých stránek a účtů, údajně vedených levicovými a aktivisty za práva menšin. Někteří američtí představitelé je označili za pravděpodobnou práci ruských agentů, lidé z Facebooku si tak jistí nebyli.

To je šokující a zcela klíčová součást zprávy: „Lidé z Facebooku si tak jistí nebyli.“ Účty však byly odstraněny i tak.


Spojenectví Facebooku s Atlantic Council má údajně být reakcí na vlnu veřejné kritiky, zejména z úst zástupců amerického Kongresů a médií. Podle nich společnost umožnila před volbami v roce 2016 volné působení účtů šířících ruskou propagandu. Facebook se tak začal zoufale shánět po „neutrální“ pomoci zvenčí.

Asi nejznepokojivěji z celé zprávy Reuters vyznívá věta: „Laboratoř a Atlantic Council však přinášejí geopolitickou odbornost a navíc Facebooku umožnují distancovat se od citlivých prohlášení“. Tak se zjevně chtějí vyhnout potenciálním střetům zájmů, Facebook má to totiž silnější zastoupení na rozvíjejících se zahraničních trzích.

Šéf bezpečnosti Facebooku Alex Stamos pak nedávno novinářům prozradil: „Společnosti jako ta naše nemají nezbytné informace k vyhodnocení vztahu mezi politickou motivací, již přisuzujeme protivníkovi, a politickými cíli národních států.“ Dále vysvětlil, že Facebook plánuje shromažďovat podezřelé digitální materiály a předávat je „odborníkům a oficiálním místům“.

Přinejmenším od května, kdy byla tato spolupráce poprvé oznámena, se tak DFR Lab stal klíčovým prvkem procesu ověřování toho, co je a co není cizím vměšováním nebo nekalou státní propagandou.

To nejlepší ale teprve přijde. Reuters píše o financování DFR Lab toto:

Facebook v květnu Laboratoři věnoval blíže neurčenou sumu, která ale podle jejího šéfa Grahama Brookieho byla dostatečná, aby společnost katapultovala do čela seznamu sponzorů Atlantic Council, po bok britské vlády.

Zaměstnanci Facebooku v poslední době mimo záznam říkají, že zakladatel a ředitel společnosti Mark Zuckerberg se chce zbavit břemene nejcitlivějších politických rozhodnutí. Proto hodlá ověřování faktů přenést na mediální skupiny a geopolitiku na think-tanky.

Facebook svůj postup hájí jako snahu o zajištění své politické neutrality, Atlantic Council však je leccos, jen ne neutrální, jak musí být patrné i ze zběžného pohledu na soupis jeho hlavních sponzorů.

Facebook

Mezi partnery DFR Lab patří v Británii působící společnost Bellingcat, která se dříve chlubila „důkazem“ toho, že Bašár Asad zplynoval civilisty na základě rozboru videí na YouTube a studia Google Earth. Mezi její velké dárce patří různé složky amerických ozbrojených sil, státy Perského zálivu jako Spojené arabské emiráty a především NATO.

Atlantic Council kromě jiného opakovaně vyzýval k navýšení vojenské účasti v Sýrii či ozbrojené konfrontaci „ruské hrozby“ na východě Evropy. Volá také po přijetí Ukrajiny a Gruzie do NATO i celkové územní expanzi této vojenské aliance.

Kromě toho podporuje i jednoho ze svých někdejších mecenášů, tureckého diktátora Recepa Tayyipa Erdoğana a udělil vyznamenání za „výjimečné mezinárodní vůdcovství“ Georgi W. Bushovi, abychom vyjmenovali alespoň pár akcí think tanku, pověřeného označování facebookových stránek, jež mají být šířit cizí vliv a propagandu.

Z oné „geopolitické expertízy“ zvenčí, již Mark Zuckerberg hledá, jednoho až zamrazí…

Úvaha Tylera Durdena A Four Person NATO-Funded Team Advises Facebook On Flagging „Propaganda“ vyšla na stránkách Zero Hedge 7. srpna 2018.

Ernst Jünger – Návštěva na Godenholmu

Ernst Jünger - Návštěva na Godenholmu***
Ztracený klenot, vysoce ceněný svého času například Gottfriedem Bennem
Mistrovské vizionářské dílo Ernsta Jüngera odehrávající se na odlehlém skandinávském ostrově patří mezi neprávem opomíjené skvosty německé literatury poloviny minulého století. Tato novela, rozsahem nevelká, myšlenkově však nesmírně bohatá, plná znepokojivých obrazů a apokalyptické imaginace, je další ukázkou autorova hutného vybroušeného stylu, jeho schopnosti vnímat vnitřní předivo věcí a jejich skrytých souvislostí i líčení přírodních krás. Je typovou studií válkou sežehnutých duší, částečně autobiografickou, vyprávěním o hledání zasvěcení a nového začátku, příběhem o utrpení a znovuzrození.
***
Objednávejte na stránkách nakladatelství Malvern nebo v okultním knihkupectví Alembiq.
.

Oswald Spengler – Myšlenky

Oswald Spengler - Myšlenky***
Kniha obsahuje: vedle 370 výroků o pojmech, majících ve Spenglerově myšlení zásadní význam, jako např. osobnost, dějiny, válka, právo, stát, tradice atd., v původním výboru správkyně autorovy – do té doby z valné části nezveřejněné – pozůstalosti, též rozsáhlý překladatelský a redakční výběr z knih Preussentum und Sozialismus a Jahre der Entscheidung s aktuálními poznámkami a vysvětlivkami, jakož i úplnou, komentovanou bibliografii nakladatelství Délský Potápěč.
***
Objednávejte v Knihkupectví Délského potápěče nebo na Kosmasu
.

Ezra Pound – „Přítomen!“

Ezra Pound – „Přítomen!“***
Ezra Pound míří přímo na jádro systému, v nemž žijeme – a zasahuje! Politika – ekonomie – poezie; články, básně, poznámky, manifesty, překlady a eseje z doby Italské sociální republiky.
***
Objednávejte ZDE
.

Knut Hamsun: Až do konce! – DOTISK!

Knut Hamsun - Až do konce!***
Politická publicistika norského spisovatele Knuta Hamsuna z let 1940 až 1945. Knut Hamsun je příkladem Muže, který se nepoddal, nepodvolil a už vůbec v šířícím se křiklavém chaosu nezbloudil. Ač sražen, zůstal na svém.
***
Objednávejte ZDE
.

Paul Sérant: Fašistický romantismus – DOTISK!

Paul Sérant - Fašistický romantismus***
O politickém díle několika francouzských spisovatelů – Robert Brasillach (popravený), Pierre Drieu La Rochelle (sebevrah), Lucien Rebatet (rebel), Abel Bonnard (estét), Alphonse de Châteaubriant (mystik) a „fantaskní jezdec“ Louis-Ferdinand Céline (sardonik).
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

2. listopadu1847 se ve francouzském Cherbourgu narodil francouzský filosof a anarchistický teoretik revolučního syndikalismu, tzv. anarchosyndikalismu Georges Sorel. Ve svém díle se tento v českém prostředí neprávem opomíjený autor zabýval kapitalismem, revolucí, revizí Marxe a myšlenkou syndikalismu, teorií o řízené ekonomice a pracovních strukturách. Zabýval se nutností existence "mýtu", který by zmobilizoval masy. Nejen tím ovlivnil  jak pozdější socialisty, tak například B. Mussoliniho.

Pat Buchanan2. listopadu 1938 se v americkém Washingtonu D. C. narodil konzervativní spisovatel, politik, publicista, televizní komentátor a v 90. letech uchazeč o úřad prezidenta Spojenýc států, Patrick Joseph Buchanan. Aktivně se do politického života zapojil už v 60. letech v prezidentské kampani Richarda Nixona. Buchanan je dlouhá desetiletí symbolem paleokonzervativní tendence a jedním z nejhlasitějších kritiků neokonzervatismu.
Paul Anton de Lagarde 2. listopadu 1827 se v Berlíně narodil Paul Anton de Lagarde, spisovatel, biblista a orientalista, který výrazně ovlivnil průkopníky etnického hnutí jako Alfred Rosenberg, Houston Stewart Chamberlain nebo Heinrich Claß. Ač vycházel z křesťanských pozic, svým dílem spoluformoval i Nietzscheho protikřesťanské a protižidovské myšlení.. Lagarde, podle něhož svatý Pavel zahalil ryzí křesťanství sterilním hebrejským zákonem, usiloval o germánské náboženství, aby „bylo možno dosáhnout přestavby duchovních sil a skutečné národní jednoty“.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív