Sláva memu, novému králi politické komunikace

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on Reddit0Share on VKShare on Tumblr0

Dominik Feri a Miroslav Kalousek

Tento mem nepotřebuje ani žádný doprovodný text.

Autor: John Robb

Co je v letošním volebním roce v Americe nejběžnější formou politické komunikace?

Je to televize, noviny nebo snad online žurnalismus či reklama? Ne.

Nejrozšířenější forma politického poselství se dnes šíří přes sociální sítě a říká se jí mem.

Mem v současné podobě je obrázek s velmi krátkým textem, který vyjadřuje velice přesnou emoci či myšlenku.

Až do letošních voleb vypadaly memy zpravidla nějak takto:

Chuck Norris

Když Chuck Norris krájí cibuli, cibule pláče.

Z memů se však rychle stal prostředek agresivní politické komunikace (povšimněte si využití vizuálního jazyka a textu k dosažení zamýšlené emoce):

Hillary Clinton

Hloupí Američané, zákony jsou jen pro chudé lidi.

Vznikly miliony memů a tisíce nových spatří světlo světa každý další den.

Bezprostředně po svém zrození procházejí procesem brutálního přirozeného výběru, kdy ty nejlepší končí na stránkách jako Reddit (např. subreddit The_Donald), kde je uživatelé kritizují a hlasují pro ty nejlepší z nich.

Úspěšné memy obíhají po všech sociálních sítích, kde často dosáhnou během několika dní desítek milionů zhlédnutí, jak se šíří skrz nové a nové sítě přátel.

Žabák Pepe

Žabák Pepe, liberály nejnenáviděnější osobnost po Trumpovi a Putinovi, dorazil i k nám.

Dohromady vyvolají memy desítky milionů „zobrazení“ za hodinu, tedy o několik řádů více (100x) než všechny ostatní formy politické komunikace.

Na rozdíl od televize, novin a většiny forem online komunikace jsou memy stvořené pro spotřebu prostřednictvím chytrých telefonů a ve vizuálním režimu sociálních sítí. Jsou rovněž vytvářené pro rychlou spotřebu, kdy poskytují rychlou dávku emocí v kontrastu s dlouhým článkem s nejistým výsledkem.

Žádná jiná forma politické komunikace se jim v tomto ohledu nemůže rovnat.

Memy jsou jednou ze zbraní, s jejichž pomocí jsou vedeny online konflikty, v tomto případě politické. Dochází k nim všude, neustále a na všech úrovních. Rozhodují o budoucnosti.

Proto se chystám napsat novou knihu, organické pokračování mé předchozí Brave New War pod názvem The War Online: How Conflicts are Fought and Won on Social Networks (Válka Online: Jak se vedou a vyhrávají konflikty na sociálních sítích).

PS: Toto je příkladem toho, co Neal Stephenson nazval mediaglyfem – ikonou určenou ke zprostředkování složitých myšlenek lidem, kteří se nikdy nenaučili číst. Budoucnost plná negramotných lidí se neuskutečnila. Schopnost číst je všeobecně rozšířená, dostatek času nebo prostředků číst však nikoliv.

Úvaha Johna Robba All Hail The Meme, The New King of Political Communications vyšla na blogu Global Guerillas 16. srpna 2016.

2 komentáře to “Sláva memu, novému králi politické komunikace”

Trackbacks/Pingbacks

  1. […] 246. 5] srov. také v mou předchozí zmínkou o „egregoru“ 6] Vidíme také rozšíření memů a „signallingu“ jako způsobu utvrzení vlastních přesvědčení běžně sdílených […]

  2. […] str. 246.5] srov. také v mou předchozí zmínkou o „egregoru“6] Vidíme také rozšíření memů a „signallingu“ jako způsobu utvrzení vlastních přesvědčení běžně sdílených […]


Víte, že…

Video

Knižní báze

Knihytisky.org - Knižní báze Délského potápěče

Markus Willinger – Generace identity

Guillaume Faye – Proč bojujeme (dotisk)

Guillaume Faye - Proč bojujeme
K objednání zde! ČR: Knihytisky, Náš směr SLOVENSKO: Protiprúdu

Myšlenka dne

„Moderní svět je špatný, protože je civilizovaný. Moderní filosofové tvrdí, že se jim nelíbí věčný trest na onom světě. Můžou být spokojeni. Stvořili věčný trest už zde, na tomto světě. Škvařit se navěky v pekle je samo o sobě dost zlé, ale octnout se v pekle na mírném ohni a ještě muset uznat, že teplota je snesitelná – to je přímo nesnesitelné.“ – G. K. Chesterton

Tweets

Archív