Categorized | Kultura, Převzato, Texty

Nemo a Eurovize: svoboda jako absence identity

Nemo

Neoliberální modernita zvítězila….

Autor: Andrea Zhok

Vím, že ve světě se dějí neskonale důležitější a závažnější věci, ale přesto si dovolím nedělní zamyšlení.

Doneslo se mi, že se konala pěvecká soutěž zvaná Eurovize.

Nebudu se pouštět do výčitek vůči divákům, protože podle záběrů, které jsem viděl kolovat, byli ti, kdo ji viděli, už potrestáni dost a není třeba se rozčilovat.

Zjišťuji však, že soutěž vyhrál jakýsi „Nemo“, který se nechává fotografovat v šatech pro panenky a vsází všechny své karty pěveckého talentu na další vzrušující „provokaci“, že je fluidní (při psaní o této provokaci mě usnula ruka).

Zdá se, že tomuto pánovi/mladé dámě/roztodivné entitě (nebudu odbíhat od tématu, zaškrtněte si příslušnou kolonku) to opravdu jasně myslí. A tady si nedělám legraci.

V rozhovoru totiž říká: „Uvědomění si vlastní identity mě osvobodilo.“ A taky že ano.

A co je to ta identita?

Samozřejmě to říká on sám: Nemo = Nikdo (latinsky).

Toto jméno bylo zvoleno záměrně, protože jediná identita, která zde člověka osvobozuje, je absence identity.

A to je filosoficky nanejvýš zajímavé, protože to co nejjasněji ozřejmuje důležitou věc, která přesahuje bezmozkovitou lacinost Eurovize.

Svoboda, kterou tato „generační kultura“ předpokládá jako jedinou skutečnou zbytkovou svobodu, je svoboda negativní, tj. svoboda jako možnost uniknout veškerému vnějšímu tlaku.

I samotné „být někým“ je vnímáno jako forma vnějšího tlaku.

Jedinou realizovanou svobodou je tedy být nikým.

To vše může znít docela přesvědčivě, něco na způsob „new age“, ale ve skutečnosti je to ukázkový projev motivační degenerace (nebo chcete-li militantního nihilismu). Být někým, vlastnit (a pěstovat) osobní identitu je totiž předpokladem jakékoli odpovědnosti, jakékoli osobní integrity, jakékoli pravdivosti, jakékoli vůle a plánu a také jakékoli formy mezilidské spolehlivosti.

To vše, všechny tyto etické vlastnosti, které byly v rozmanitých dějinách lidstva základem osobních ctností, však nyní tato generační kultura vnímá jako neúnosné břemeno, přítěž.

Neoliberální modernita tak naprosto zvítězila.

Kolem zůstávají prázdné, tekuté, tvárné identity, které jsou v několika málo „vítězných“ případech kariérními Nemy, zatímco v moři poražených jsou to zaměnitelná kolečka, která může systém umístit, kam chce, na jak dlouho chce, aniž by narazil na jakýkoli odpor.

Už se jen čeká, až je natrvalo nahradí automat – u kterého je pravděpodobnější, že projeví více osobitosti [než „Nemo“].

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Oswald Spengler – Myšlenky PRÁVĚ VYŠLO!

Oswald Spengler - Myšlenky***
Kniha obsahuje: vedle 370 výroků o pojmech, majících ve Spenglerově myšlení zásadní význam, jako např. osobnost, dějiny, válka, právo, stát, tradice atd., v původním výboru správkyně autorovy – do té doby z valné části nezveřejněné – pozůstalosti, též rozsáhlý překladatelský a redakční výběr z knih Preussentum und Sozialismus a Jahre der Entscheidung s aktuálními poznámkami a vysvětlivkami, jakož i úplnou, komentovanou bibliografii nakladatelství Délský Potápěč.
***
Objednávejte v Knihkupectví Délského potápěče nebo na Kosmasu
.

Ezra Pound – „Přítomen!“

Ezra Pound – „Přítomen!“***
Ezra Pound míří přímo na jádro systému, v nemž žijeme – a zasahuje! Politika – ekonomie – poezie; články, básně, poznámky, manifesty, překlady a eseje z doby Italské sociální republiky.
***
Objednávejte ZDE
.

Radim Lhoták – Zpěvy nemilosti

Radim Lhoták - Zpěvy nemilosti***
„Zpěvy nemilosti“ jsou literární miniatury odrážející společenské fenomény doby. Jak už se ale dá očekávat, píše-li je Radim Lhoták, budou kontroverzní, provokativní, břitké, přitom však podnětné, otevřené a k zamyšlení vedoucí. Dvacet šest krátkých úvah z pera filosofujícího esejisty a literáta, který publikoval výhradně na alternativních webech…
***
Objednávejte ZDE
.

Knut Hamsun: Až do konce! – DOTISK!

Knut Hamsun - Až do konce!***
Politická publicistika norského spisovatele Knuta Hamsuna z let 1940 až 1945. Knut Hamsun je příkladem Muže, který se nepoddal, nepodvolil a už vůbec v šířícím se křiklavém chaosu nezbloudil. Ač sražen, zůstal na svém.
***
Objednávejte ZDE
.

Paul Sérant: Fašistický romantismus – DOTISK!

Paul Sérant - Fašistický romantismus***
O politickém díle několika francouzských spisovatelů – Robert Brasillach (popravený), Pierre Drieu La Rochelle (sebevrah), Lucien Rebatet (rebel), Abel Bonnard (estét), Alphonse de Châteaubriant (mystik) a „fantaskní jezdec“ Louis-Ferdinand Céline (sardonik).
***
Objednávejte ZDE
.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív