Autor: Cologero
Marsilio Ficino v roce 1471 sepsal v návaznosti na předcházející myslitele následující seznam zakladatelů hermetické tradice. Tento krok ukázal podstatu hlubokých a velkých myšlenek, na kterých byla postavena duchovnost Západu až do moderní doby. Místo spoléhání na jakési volné modernistické výklady by měli ti, kteří se snaží pochopit či znovustvořit duchovnost Západu, začít s tímto seznamem. Cílem není zjistit, co si myslet, nýbrž jakým způsobem myslet, obzvláště jak sjednotit svou mysl s duchem Srdce Západu.
Zde je několik poznámek k seznamu:
- Skutečným zdrojem západní civilizace je Egypt, nikoliv Indie.
- Akademici možná toto schéma odmítnou vzhledem k nedostatku písemných zdrojů. To není nic neobvyklého, protože hermetické učení se předává pouze ústně v řeči symbolů.
- Existující spisy reprezentují školu založenou jednou z těchto postav, ale byly shromážděny, sepsány a seškrtány pozdějšími studenty.
- Někteří lidé budou považovat ideje těchto myslitelů za nějaké „new age“ nebo „okultismus“. To pouze poukazuje na to, jak moc jsme se již vzdálili duchovním kořenům Západu.
- Počátky hermetické nauky lze nalézt tam, kde později vznikla Římská říše.
Hermes Trismegistos
Egyptský kněz Hermes [1] byl zakladatelem hermetické filosofie a vědy. První křesťané považovali Herma za křesťanského proroka. Rozpoznali v něm nositele primordiální tradice, jejíž nauka je včleněna ve všech opravdových náboženstvích.
Orfeus
Přinesl Řekům hudbu, poezii a literaturu do té doby Západu neznámou. Přinesl jim rovněž znalost náboženských mystérií.
Pythágoras
Pythágoras byl Řek, který po studiích v Egyptě založil v Řecku esoterickou školu. Základem jeho filosofie byla matematika. Používání čísla v esoterní symbolice je příznačné pro západní rasy.
Filoláos
Filoláos pokračoval v Pythágorově práci v oblasti hudby a matematiky. Rozpoznal existenci idejí definujících kosmos.
Platón
Platón podrobně rozvedl pythágorejskou filosofii. Měl největší vliv na filosofii Západu a křesťanství je, jak prohlásil Whitehead [2], „platonismem pro masy“. Navzdory velkému množství přístupných písemných materiálů předával Platón nejpodstatnější nauky pouze ústně ve své Akademii.
Apollónios
Velký pythágorejský filosof, učitel a divotvůrce.
Plótínos
Plótínos byl egyptský filosof, který rozvedl esoterní aspekty platónismu. Přestožel byl „pohanem“, jeho filosofii převzali někteří z nejvýznamnějších křesťanských teologů. Strávil svůj život v Římě, čímž se kruh Egypt – Řím uzavřel.
Poznámky:
[1] René Guénon (Král Světa, 2009) uvádí, že dílo, které se obvykle připisuje Thovtovi či Zarathuštrovi, bylo dílem celé kněžské kasty.
[2] Alfred North Whitehead (1861 – 1947), anglický filosof, matematik a metafyzik žijící v Americe, který bývá někdy považován za nejvýznamnějšího anglo-amerického filosofa 20. století.
Článek The Heart of the West vyšel na stránkách Gornahoor dne 13. prosince 2010.
Nejnovější komentáře