Categorized | Historie, Rozhovory, Politika

„Fanatik jsem“, ale…

Franco G. Freda

Franco G. Freda

Rozhovor s Franco G. Fredou pro deník Lettera43 z ledna letošního roku od Giovanny Faggionatové

Co si myslíte o vzestupu neonacistického hnutí Zlatý úsvit v Řecku?

Nevím, co dnes znamená „neonacistický“. Zlatý úsvit se každopádně pokouší vrátit do politické činnosti trochu hrdosti. Přirozeně, vzhledem k tomu, že kvůli legitimnosti své pozice míří k volbám, 1] riskuje, že ideální principy mohou zjednodušeními zhrubnout. Ale mně se zdá, že tam je nasazení, reaktivní síla – síla, která dnes skoro ve všech evropských stranách a hnutích chybí.

Co soudíte o nové etapě evropských neonacistických a neofašistických hnutí? Je některé blízké vašim pozicím?

„Neo“ ano, ale „nacistická“ a „fašistická“ ne. Nazvěme je prozatím mladá evropská hnutí2]

V politické krizi a v šíření antipolitiky vidí mnozí plodnou půdu pro nové podvratné akce: souhlasíte?

Nevěřím. Pro uskutečnění „podvratné akce“ je třeba víc než nějaké čurání benzinu. 3] Dnešní člověk je vyčerpaný živočich, nereflektující, navyklý už na pasivitu. Po desetiletích pomlouvání idealismu, irénistických frází a pseudovýchovných keců, neví, kdo je, neví, co chce, neumí chtít. S myslí ustavičně před sebou i před druhými. Samo zájmeno „já“ je už jen lež. I kdyby za pár let znovu přišla do módy, onanisticky zkomolená, delfská výzva „poznej sám sebe“.


Co se změnilo a co ne mezi dnešní Itálií a Itálií 70. let?

Neznám dnešní Itálii. Zapomněl jsem na Itálii 70. let. Pamatuji si z nich to lepší, ať už z té dnešní nebo včerejší.

Spisovatel Erri de Luca je vyšetřován, protože řekl, že železniční trať přes Val di Susa musí být sabotována. Co si o tom myslíte?

Je mi z toho nanic! Víte, kvůli těm, co byli opatrní vůči názorovým zločinům Národní fronty, 4] mě soudci odsoudili ke třem letům vězení, které jsem strávil v cele do posledního dne, bez jakéhokoli zájmu sociálních služeb. Nevzpomínám si, že by mi Erri poslal krabičku cigaret. Ani bezobsažný, pro forma telegram. A ani nepomohl proměnit mou proskripci v jakousimarketingovou akci.

Co probíhá mezi vychvalováním činu a jeho provedením?

Oceán okázalých slov, v němž se lidstvo, cachtá – na což si už dávno stěžoval Leopardi, velký nevraživý reakcionář, „nejokázalejší okázalost slov“. 5]

Myslíte, že se o naší zemi dá říct, že je jaksi antropologicky fašistická?

Ne, jen zoologicky hloupá.

Mluvil jste o italském rétorickém a bigotním neofašismu. Kdo jsou jeho představitelé?

Ti, kteří udělali kariéru prostituováním ideje. Ti, kteří se o takovou kariéru pokoušeli. Ti, kteří se obohacovali, ti, kdo brblali zlostí, aniž pohnuli prstem anebo kdy otevřeli peněženku pro příspěvek, ti, co politiku užívali k lichocení svému egu nebo aby balili holky, ti „odvaha je, ale strach mi brání“, suma sumárum všichni ti „rozumní“.

Kdo spasí italskou pravici a kdo ne?

Upřímně, myslím, že si můžu dovolit být neobjektivní. Zachrání ji spolupracovníci a čtenáři Nakladatelství ar.

Obsadila podle vás Liga severu prostor, který vyklidila Národní aliance?

Jistě. Salvini udělal tu nejjednodušší věc ze všeho. Půlobratem vlevo vystoupal nad hromadu mrtvol neofašistických odpadlíků, a rozvinul svou vlajku skoro tam, kam se odvážil orel.

Jaký druh hnutí je podle vás Hnutí pěti hvězd?

Bohužel hnutí, které shromáždilo uražené a špatné, a špatní zůstanou vždycky stejní, i se svým stejným vůdcem.

V minulosti jste zastával možnost spojenectví mezi rudými a černými revolucionáři, aby rozvrátili demokracii. 6] Pokládáte i v současné době tuto cestu za schůdnou?

Každá cesta je schůdná. Když je vůle po ní jít.

Jsou podle vás motivace těch, kdo bojují za mezinárodní džihád nějak srovnatelné s těmi, které podněcovaly podvratná uskupení 70. let?

Ne, jedná se o dvě dost odlišné nihilistické úrovně. Vůle ovládnout odtud onen svět se mi zdá děsivá. (text odpovědi v kurzívě opraven 1. dubna 2015, pozn. DP)

Myslíte si, že vaše „služba“ [militanza] a vaše skupina změnily dějiny Itálie?

Fanatik jsem, namyšlenec ne.

Poznámky DP:

1) Zlatý úsvit (Chrysí Avgí) je od svého průlomu do demokraturního systému v roce 2012, kdy jej zvolilo více než 440 tisíc Řeků, což mu vyneslo 21 poslanců, vystaven stále sílící perzekuci (včetně vražd) a v letošních parlamentních volbách si s 390 tisíci voliči opět pohoršil: v Syrizou ovládané instituci má přesto ještě 17 zástupců.

2) Hádáme, že řeč je hlavně o italském Casa Pound a francouzské, resp. dnes již celoevropské, Generation Identity!

3) Narážka na akce aktivistů proti budování tratí pro vysokorychlostní vlaky (Treno Alta Velocita, TAV), kteří např. zapálili ohně v odpadových jímkách u náspu, viz např. článek Bologna, incendio doloso sulla ferrovia.

4) K Fredově soudně rozpuštěné Národní frontě (Fronte Nazionale, FN) více zde:

http://tradicebudoucnosti.deliandiver.org/edice-fascikly/monology/, str. 29 (v „sešitě“) a následující. V “Rozmetání“ viz str. 77–78.

5) Nad „buržoazním stoletím” lamentuje Leopardi např. v básni „Dominantní myšlenka”:

Každá ničemnost
Mě okamžitě zraňuje;
Každá nízkost
Mě rozhořčuje.
Toto pyšné století, živící se
Marnými sliby a mnohomluvností,
Nepřátelské ke všemu, co v sobě nese čest,
Zpozdilý věk,
Hledající užitek
V životě bez užitku:
Cítím se větším než on.
Pohrdám jeho názory a davem,
Jenž je nepřítelem vznešenosti,
A šlapu zde po něm.

(překlad Karel Zlín)

6) K tomu srv.též: http://tradicebudoucnosti.deliandiver.org/edice-fascikly/heil-smrti-zdar/, str. 13 (v sešitě”) – Nepřítel systému”.

Ernst Jünger – Návštěva na Godenholmu

Ernst Jünger - Návštěva na Godenholmu***
Ztracený klenot, vysoce ceněný svého času například Gottfriedem Bennem
Mistrovské vizionářské dílo Ernsta Jüngera odehrávající se na odlehlém skandinávském ostrově patří mezi neprávem opomíjené skvosty německé literatury poloviny minulého století. Tato novela, rozsahem nevelká, myšlenkově však nesmírně bohatá, plná znepokojivých obrazů a apokalyptické imaginace, je další ukázkou autorova hutného vybroušeného stylu, jeho schopnosti vnímat vnitřní předivo věcí a jejich skrytých souvislostí i líčení přírodních krás. Je typovou studií válkou sežehnutých duší, částečně autobiografickou, vyprávěním o hledání zasvěcení a nového začátku, příběhem o utrpení a znovuzrození.
***
Objednávejte na stránkách nakladatelství Malvern nebo v okultním knihkupectví Alembiq.
.

Oswald Spengler – Myšlenky

Oswald Spengler - Myšlenky***
Kniha obsahuje: vedle 370 výroků o pojmech, majících ve Spenglerově myšlení zásadní význam, jako např. osobnost, dějiny, válka, právo, stát, tradice atd., v původním výboru správkyně autorovy – do té doby z valné části nezveřejněné – pozůstalosti, též rozsáhlý překladatelský a redakční výběr z knih Preussentum und Sozialismus a Jahre der Entscheidung s aktuálními poznámkami a vysvětlivkami, jakož i úplnou, komentovanou bibliografii nakladatelství Délský Potápěč.
***
Objednávejte v Knihkupectví Délského potápěče nebo na Kosmasu
.

Ezra Pound – „Přítomen!“

Ezra Pound – „Přítomen!“***
Ezra Pound míří přímo na jádro systému, v nemž žijeme – a zasahuje! Politika – ekonomie – poezie; články, básně, poznámky, manifesty, překlady a eseje z doby Italské sociální republiky.
***
Objednávejte ZDE
.

Knut Hamsun: Až do konce! – DOTISK!

Knut Hamsun - Až do konce!***
Politická publicistika norského spisovatele Knuta Hamsuna z let 1940 až 1945. Knut Hamsun je příkladem Muže, který se nepoddal, nepodvolil a už vůbec v šířícím se křiklavém chaosu nezbloudil. Ač sražen, zůstal na svém.
***
Objednávejte ZDE
.

Paul Sérant: Fašistický romantismus – DOTISK!

Paul Sérant - Fašistický romantismus***
O politickém díle několika francouzských spisovatelů – Robert Brasillach (popravený), Pierre Drieu La Rochelle (sebevrah), Lucien Rebatet (rebel), Abel Bonnard (estét), Alphonse de Châteaubriant (mystik) a „fantaskní jezdec“ Louis-Ferdinand Céline (sardonik).
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

2. listopadu1847 se ve francouzském Cherbourgu narodil francouzský filosof a anarchistický teoretik revolučního syndikalismu, tzv. anarchosyndikalismu Georges Sorel. Ve svém díle se tento v českém prostředí neprávem opomíjený autor zabýval kapitalismem, revolucí, revizí Marxe a myšlenkou syndikalismu, teorií o řízené ekonomice a pracovních strukturách. Zabýval se nutností existence "mýtu", který by zmobilizoval masy. Nejen tím ovlivnil  jak pozdější socialisty, tak například B. Mussoliniho.

Pat Buchanan2. listopadu 1938 se v americkém Washingtonu D. C. narodil konzervativní spisovatel, politik, publicista, televizní komentátor a v 90. letech uchazeč o úřad prezidenta Spojenýc států, Patrick Joseph Buchanan. Aktivně se do politického života zapojil už v 60. letech v prezidentské kampani Richarda Nixona. Buchanan je dlouhá desetiletí symbolem paleokonzervativní tendence a jedním z nejhlasitějších kritiků neokonzervatismu.
Paul Anton de Lagarde 2. listopadu 1827 se v Berlíně narodil Paul Anton de Lagarde, spisovatel, biblista a orientalista, který výrazně ovlivnil průkopníky etnického hnutí jako Alfred Rosenberg, Houston Stewart Chamberlain nebo Heinrich Claß. Ač vycházel z křesťanských pozic, svým dílem spoluformoval i Nietzscheho protikřesťanské a protižidovské myšlení.. Lagarde, podle něhož svatý Pavel zahalil ryzí křesťanství sterilním hebrejským zákonem, usiloval o germánské náboženství, aby „bylo možno dosáhnout přestavby duchovních sil a skutečné národní jednoty“.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív