Categorized | Politika, Zprávy ze světa

Zlatý úsvit, včetně parlamentních poslanců, prohlášen za „kriminální organizaci“

Zlatý úsvit

Cílem dnešních nacionalistů musí být zničení Státu a radikální reforma společnosti

Autor: Eric Striker

Tisíce komunistů, anarchistů a příslušníků mezinárodních nevládních organizací v Athénách oslavují rozhodnutí soudu, který prohlásil nacionalistickou opoziční stranu Zlatý úsvit za kriminální organizaci.

Rozhodnutí představuje ostrý odklon od kurzu typického pro poválečný liberalismus, jehož představitelé se obvykle zdráhali posílat poslance za jejich přesvědčení do vězení. Všech 18 zvolených představitelů strany, včetně předsedy Nikose Michaloliakose, nyní čelí možnému odnětí svobody na minimálně deset let.

Celkem bylo odsouzeno 68 obviněných, a to za incidenty z let 2012 a 2013, mj. konfrontaci s cizími státními příslušníky, ilegálně rybařícími v řeckých vodách, potyčku s příslušníky PAME (paramilitární křídlo Řecké komunistické strany) a smrt Pavlose Fyssase, málo známého „antifa“ rappera, který byl pobodán při útoku na řadového aktivistu Zlatého úsvitu Giorgiose Roupakiase v baru.

Levicoví násilníci krátce poté v reakci na jeho smrt zavraždili dvojici členů Zlatého úsvitu střelbou z jedoucího vozidla. Případ dodnes nebyl objasněn a řecké orgány o dopadení vrahů navíc ani nejeví opravdový zájem.

Zlatý úsvit se stal trnem v oku řecké vládě v roce 2012, kdy strana pronikla do parlamentu po zisku 7 % hlasů uprostřed hospodářské krize s ostře protiimigračním a protikorupčním programem. Posléze se dokonce stala třetím nejpopulárnějším politickým uskupením v Řecku.

Rozhodnutí zatknout poslance za Zlatý úsvit vzešlo v roce 2013 z řad konzervativní vlády Nové demokracie v čele s Antonisem Samarasem, který se k vysoce kontroverznímu kroku rozhodl nedlouho po setkání se zástupci Světového židovského kongresu a dalších amerických i evropských židovských organizací. Zásah pochvalně okomentovali také Benjamin Netanjahu, Šimon Peres a další izraelští potentáti.

Řecké právo zaručuje poslancům trestněprávní imunitu, což elitní politické třídě dlouhá léta dovolovalo beztrestně se dopouštět korupce i dalších zločinů. Krátce před zatčením komunistické, liberální i konzervativní strany v řeckém parlamentu odhlasovaly zbavení poslanců Zlatého úsvitu imunity, zatímco si ji samy pro sebe ponechaly. Řecko je považováno za jednu z nejzkorumpovanějších zemí Evropy s indexem vnímání korupce 48, jen o chlup lepší než třeba africký Senegal se 45.

Podle obžaloby, na jejímž základě byl Zlatý úsvit prohlášen za zločineckou organizaci, se jedná o národně socialistickou skupinu vyznávající vůdcovský princip (Führerprinzip). Dle mínění právníků ve službách státu jsou tedy Nikos Michaloliakos a další členové vedení strany osobně zodpovědní za vše, co členové a sympatizanti strany udělají.

Abychom plně dohlédli absurditu případu, dodejme, že v době údajně kriminální činnosti se přes 50 000 členů Zlatého úsvitu účastnilo pravidelného shromáždění Imia v roce 2013. Skoro půl milionů voličů pak stranu podpořilo v parlamentních volbách 2012. Není udržitelné připisovat poslancům zodpovědnost za akce takového množství lidí. Je to tedy špinavý trik a ve zlé víře činěný argument lidmi, kteří chtěli vedení strany uvěznit pro jejich ideje.

Loni se několika „krajně pravicovým“ uskupením a pseudopopulistickým skupinám jako Řešení pro Řecko, které si libují v konspiračních teoriích, spolu s přeběhlíky ke konzervativcům Iliasem Kasidiarisem a Ioannisem Lagosem (oba jsou mezi odsouzenými) povedlo sebrat Zlatému úsvitu dost hlasů na to, aby nedosáhl hranice pro vstup do parlamentu. I přesto strana stále čelí nepřátelství vládnoucích konzervativců z Nové demokracie, které svými zásadovými pozicemi nutí zaujímat ostřejší postoje proti imigraci i turecké vojenské agresi. Ty ovšem nyní nejspíš velice rychle opustí, když byl konkurent soudně odstraněn.

Levicovým extremistům i vystrašeným příslušníkům vládnoucí vrstvy po celém světě vlil rozsudek do žil čerstvou krev. Přijali, že v intelektuální debatě byli poraženi a nyní jsou svolní využít nástroje státní moci k prohlášení nacionalistů za zločince a poslat je za mříže. Pokud se to může stát v členské zemi EU Řecku, může se to stát kdekoliv.

Konzervativci ohledně verdiktu většinou mlčí, nebo jej podporují. Publikace The Spectator, která v roce 2013 otiskla (nyní smazaný) článek (A fascist takeover of Greece? We should be so lucky, The Spectator 20. července 2013 – pozn. DP) Takiho Theodoracopulose na obranu Zlatého úsvitu, nyní přispěchala s kusem Yanise Babouliase, kde autor tleská odsouzení „nacistů“. Zbabělá část pravice je tak nejspíš přesvědčena, že když zaujmou tento postoj, přijdou si pro ně až nakonec.

Zpráva Erika Strikera Greek Government Declares Nationalist Party’s Elected Officials a „Criminal Organization“ Over 2013 Antifa Member’s Death vyšla na stránkách National Justice 6. října 2020.

Ernst Jünger – Návštěva na Godenholmu

Ernst Jünger - Návštěva na Godenholmu***
Ztracený klenot, vysoce ceněný svého času například Gottfriedem Bennem
Mistrovské vizionářské dílo Ernsta Jüngera odehrávající se na odlehlém skandinávském ostrově patří mezi neprávem opomíjené skvosty německé literatury poloviny minulého století. Tato novela, rozsahem nevelká, myšlenkově však nesmírně bohatá, plná znepokojivých obrazů a apokalyptické imaginace, je další ukázkou autorova hutného vybroušeného stylu, jeho schopnosti vnímat vnitřní předivo věcí a jejich skrytých souvislostí i líčení přírodních krás. Je typovou studií válkou sežehnutých duší, částečně autobiografickou, vyprávěním o hledání zasvěcení a nového začátku, příběhem o utrpení a znovuzrození.
***
Objednávejte na stránkách nakladatelství Malvern nebo v okultním knihkupectví Alembiq.
.

Oswald Spengler – Myšlenky

Oswald Spengler - Myšlenky***
Kniha obsahuje: vedle 370 výroků o pojmech, majících ve Spenglerově myšlení zásadní význam, jako např. osobnost, dějiny, válka, právo, stát, tradice atd., v původním výboru správkyně autorovy – do té doby z valné části nezveřejněné – pozůstalosti, též rozsáhlý překladatelský a redakční výběr z knih Preussentum und Sozialismus a Jahre der Entscheidung s aktuálními poznámkami a vysvětlivkami, jakož i úplnou, komentovanou bibliografii nakladatelství Délský Potápěč.
***
Objednávejte v Knihkupectví Délského potápěče nebo na Kosmasu
.

Ezra Pound – „Přítomen!“

Ezra Pound – „Přítomen!“***
Ezra Pound míří přímo na jádro systému, v nemž žijeme – a zasahuje! Politika – ekonomie – poezie; články, básně, poznámky, manifesty, překlady a eseje z doby Italské sociální republiky.
***
Objednávejte ZDE
.

Knut Hamsun: Až do konce! – DOTISK!

Knut Hamsun - Až do konce!***
Politická publicistika norského spisovatele Knuta Hamsuna z let 1940 až 1945. Knut Hamsun je příkladem Muže, který se nepoddal, nepodvolil a už vůbec v šířícím se křiklavém chaosu nezbloudil. Ač sražen, zůstal na svém.
***
Objednávejte ZDE
.

Paul Sérant: Fašistický romantismus – DOTISK!

Paul Sérant - Fašistický romantismus***
O politickém díle několika francouzských spisovatelů – Robert Brasillach (popravený), Pierre Drieu La Rochelle (sebevrah), Lucien Rebatet (rebel), Abel Bonnard (estét), Alphonse de Châteaubriant (mystik) a „fantaskní jezdec“ Louis-Ferdinand Céline (sardonik).
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

2. listopadu1847 se ve francouzském Cherbourgu narodil francouzský filosof a anarchistický teoretik revolučního syndikalismu, tzv. anarchosyndikalismu Georges Sorel. Ve svém díle se tento v českém prostředí neprávem opomíjený autor zabýval kapitalismem, revolucí, revizí Marxe a myšlenkou syndikalismu, teorií o řízené ekonomice a pracovních strukturách. Zabýval se nutností existence "mýtu", který by zmobilizoval masy. Nejen tím ovlivnil  jak pozdější socialisty, tak například B. Mussoliniho.

Pat Buchanan2. listopadu 1938 se v americkém Washingtonu D. C. narodil konzervativní spisovatel, politik, publicista, televizní komentátor a v 90. letech uchazeč o úřad prezidenta Spojenýc států, Patrick Joseph Buchanan. Aktivně se do politického života zapojil už v 60. letech v prezidentské kampani Richarda Nixona. Buchanan je dlouhá desetiletí symbolem paleokonzervativní tendence a jedním z nejhlasitějších kritiků neokonzervatismu.
Paul Anton de Lagarde 2. listopadu 1827 se v Berlíně narodil Paul Anton de Lagarde, spisovatel, biblista a orientalista, který výrazně ovlivnil průkopníky etnického hnutí jako Alfred Rosenberg, Houston Stewart Chamberlain nebo Heinrich Claß. Ač vycházel z křesťanských pozic, svým dílem spoluformoval i Nietzscheho protikřesťanské a protižidovské myšlení.. Lagarde, podle něhož svatý Pavel zahalil ryzí křesťanství sterilním hebrejským zákonem, usiloval o germánské náboženství, aby „bylo možno dosáhnout přestavby duchovních sil a skutečné národní jednoty“.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív