Categorized | Ekonomie, Politika

Počátek Trumpovy éry byl jen planou nadějí

Zvěstujte slovoShare on Facebook28Tweet about this on Twitter1Share on Google+0Share on Reddit0Share on VKShare on Tumblr0

Autor: Kai Murros

Hospodářskou politiku bude diktovat korporátní Amerika – na prodej tak bude v podstatě všechno. Přijdou daňové úlevy pro bohaté, osekávání aparátu federální vlády – co zbude, bude zprivatizováno a sloučeno s korporátní Amerikou (což bude v širším časovém horizontu pozitivní, protože jediným způsobem jak toto monstrum porazit, je aby začalo požírat samo sebe). Američanům tak drahé občanské svobody převezme kapitalistický moloch – pochopitelně potichu a bez odporu… Koneckonců – co je dobré pro byznys, je dobré i pro Ameriku.

USA stojí a padají s kapitalismem. Převzetí korporátním světem je nedílnou součástí smrtelných křečí USA. Ameriku nemůže nikdo porazit, to dokáže jen Amerika samotná – a právě tak se také stane.

Přijdou nevýznamná, symbolická vítězství pro „konzervativce“ v morálních otázkách a přijdou také hurávlastenecká válečná dobrodružství za hranicemi – tyto války Trumpovi pomohou vydobýt si lásku a uznání nejen liberálních médií, ale bohužel také chudších bělochů. Válka je všechno, čeho se od Trumpa tato skupina dočká, přijme to však s uspokojením a ochotně.

Podobně jako Caesar patří i Trump k populárům, ale stejně jako Caesar sám vyšel z patricijské vrstvy a jeho politika tak má posloužit zájmům jeho a dalších patricijů – mimo těch, kteří se mu přímo postaví na odpor. Patricijové ze strany populárů nikdy nechtěli podnikat žádné kroky, kterými by mohli ohrozit své nesmírné bohatství a politický vliv. Nikdy nezamýšleli poskytnout masám více než chléb a hry; proto bylo všechny reformy potřebné k záchraně říše (Řím/USA) zrušeny – což se bude opakovat znovu a znovu.

Možná dojde k obnově části americké infrastruktury, i to ale může být jen na efekt a bez skutečného dopadu na zaměstnanost. Zaráží mě, že Trump namísto expanze rozpočet spíše seškrtává. Peníze na infrastrukturu a bujení amerického vojenskoprůmyslového komplexu jsou tak uvolněny seškrtáním jiných rozpočtových výdajů. Opravdoví velcí populisté a favorité lidu po sobě vždy zanechávají prázdnou pokladnu, obří dluhy a milující národ. Trump se však podle všeho hned od počátku vydal cestou utahování opasků, což značí, že žádným opravdovým populistou vlastně není.

Jedním z nejodpudivějších odkazů Trumpovy vlády bude další vzestup AIPAC do nejvyšších pater politické moci v zemi – možná se to dokonce pokusí úředně posvětit ústavním dodatkem. Boj Kushnera s Bannonem pak jako by vypadl přímo ze stránek Knihy Ester.

Úvaha Kaie Murrose The Dawning of the Trump Era is a False Dawn vyšla na stránkách AltRight.com 21. dubna 2017.

Knižní báze

Knihytisky.org - Knižní báze Délského potápěče

Video

Myšlenka dne

„Naše dva významné deníky jsou v rukou jednoho zahraničního majitele. (...) Představuju si to, jako když herec má v každé ruce jednu loutku: jednou hraje proti druhé, simuluje drama. Hra dopadne, jak on ví a chce. (...) Do jedněch z těch dvojích novin pravidelně píšu. (...) Takže jsem jako svobodný. (...) Protože mi na těch novinách záleží, snažím se myslet a jednat s nimi. Moje psaní zatím bylo pro principála přijatelné: sloužím mu. Ale toto, co tu teď píšu, bych do jeho novin nepsal: bylo by to, myslím, v nich moje poslední slovo. Celou tu dobu od Převratu se divím tomu, že si naše společnost nedokáže udržet nějaké nezávislé noviny, jež by nebyly v ničím majetku. (...) Čtenáři se ptají: proč nemůžeme mít jedny noviny chytré, elegantní, prázdné banalit, vulgarit a reklamy, a tenčí? (...) Protože vás není dost.“


Ludvík Vaculík

Tweets

Archív