Categorized | Rozhovory, Politika

Alain de Benoist: Bolsonarův program je příšerný!

Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaro

Rozhovor s Alainem de Benoistem pro francouzské stránky Boulevard Voltaire vedl Nicolas Gauthier.

Nicolas Gauthier: Jair Bolsonaro, zvolený v říjnu 2018 brazilským prezidentem s podporou více než 55 % voličů, se počátkem roku ujal úřadu. Levice ho častuje sprškou svých oblíbených nálepek (homofob, rasista, sexista atd.) a hovoří o nové vlně „populismu“. Z jeho vítězství jsou prý nadšení i všichni „pravičáci a ultrapravičáci“. Řadíte se mezi ně?

Alain de Benoist: Ani náhodou. Bolsonaro se sice skutečně nepochybně vyvezl na vlně současného trendu, když se mu podařilo získat hlasy širokých vrstev, které dříve podporovaly Dělnickou stranu. Musím však připomenout, že populismus nemá pevně danou ideologickou náplň. Jde tak spíš o otázku stylu a reakce na zákon politické nabídky a poptávky, který lze ovšem kombinovat s různými ideologiemi („populistou“ tak byl i bývalý prezident Luiz Inácio Lula). Pravice vždy reflexivně reaguje na prohlášení o obnově „práva a pořádku“. Problém ovšem spatřuji v tom, že právo může být nespravedlivé a pořádek často bývá spíš shora posvěcený chaos.

Nehodlám pochopitelně soudit Bolsonarovy úmysly a svědomí. Upřímně doufám, že dokáže skoncovat s korupcí a vrátit alespoň trochu klidu a bezpečnosti zemi, kde jen loni došlo k 64 000 vraždám (a více než půl milionu Brazilců násilně zemřelo za poslední desetiletí). Zároveň ale nemohu nevidět, že se jedná především o kandidáta finančních trhů (burza v São Paulu po jeho výhře posílila o celých 6 %), nadnárodních společností počínaje Monsantem a lobby latifundistů (la bancada ruralista), ani že to byly evangelické církve kontrolované americkými televizními evangelisty a plné sionistického mesianismu, které ho nejrozhodněji podporovaly. (Bývalý katolík Bolsonaro konvertoval k evangelické formě protestanství symbolickým křtem v řece Jordán v roce 2016.)

​NG: Ale co vám na něm vadí především?

AdB: Vyslechl jsem několik jeho projevů a pozorně pročetl jeho program, z něhož mi je v lecčems opravdu zle. Kromě stažení Brazílie z Pařížské dohody o klimatu ohlásil také výstavbu nové dálnice napříč Amazonií a otevření indiánských oblastí, jejichž obyvatelé budou vystěhováni, ropnému a těžebním průmyslu. Systematicky také prosazuje průmyslovou zemědělskou výrobu na úkor ochrany prostředí. Aby snad nenechal nikoho na pochybách, bez okolků osekal ministerstvo životního prostředí a jeho pravomoci převedl na ministerstvo zemědělství. Ohlásil také zrušení ministerstva kultury. V sociální oblasti zamýšlí provést skoro úplnou privatizaci státních podniků, penzijní systém spojit s investičními penzijními fondy, snížit zdanění skupině nejmocnějších průmyslníků, rozšířit daňové úlevy pro vysokopříjmové skupiny a provést zásadní deregulaci finančního sektoru. Jestli v Brazílii jsou nějaké Žluté vesty, těžko na tom najdou cokoliv pozitivního.

Na mezinárodním poli se Bolsonaro ve většině kontroverzních otázek drží Donaldem Trumpem vytyčeného kurzu: přesun vyslanectví své země z Tel Avivu do Jeruzaléma, bezpodmínečná podpora Saúdské Arábie a Izraele, nedůvěra k Evropě a nepřátelství vůči Rusku a Číně. Připočtěme k tomu jeho neskrývanou nostalgii k diktatuře, jež v Brazílii vládla v letech 1964-1985, na níž toho mnoho dobrého nenacházím. Za svůj život pamatuji vojenských diktatur hned několik: od řeckých plukovníků, přes argentinské generály až k Pinocheotvi a jeho „Chicago Boys“. Každá z nich byla mizernější než ta před ní.

NG: Bolsonaro je ovšem označován za nacionalistu…

Mnohem spíš než nacionalista je tento charakter, lidsky dosti prázdný a bezskrupulózní, ve skutečnosti liberálem (v klasickém slova smyslu, tj. vyznavač ideologie volného trhu). Oporou jeho vlády, je Paulo Guedes, který kontroluje hned pět ministerských portfejí. Tento ultraliberální spoluzakladatel investiční banky BTG Pactual studoval na Chicagské škole ekonomie u Miltona Friedmana. Podílel se na vzniku libertariánského institutu Millenium, který mimo jiné hájil užívání pesticidů a zastával také post v chilské vojenské diktatuře. Ministr zahraničí Ernesto Araújo je antiekologický diplomat s vazbami na agrobyznys. Ministryně zemědělství Tereza Cristina zastupuje zmíněnou lobby latifundistů. Ministr školství Ricardo Vélez Rodriguez, v Brazílii naturalizovaný Kolumbijec, je žákem Antônia Paima, někdejšího komunistického intelektuála, který později přesedlal na ultraliberalismus. Jejich společný guru Olavo de Carvalho, v Americe žijící „intelektuál“, nabízí lekce filozofie „přes internet“. To je pro mě jasná stopka – ze zásady nikdy nepodpořím obrat doprava, doprovázený takto mohutným vzepětím liberalismu.

Rozhovor s Alainem de Benoist AdB: le programme de Jaïr Bolsonaro est consternant ! vyšel na stránkách Boulevard Voltaire 11. ledna 2019. Anglická verze (překlad Eugène MontsalvatAlain de Benoist: Jair Bolsonaro’s program is appalling! vyšla na stránkách Geopolitica.ru 26. ledna 2019.

Ernst Jünger – Návštěva na Godenholmu

Ernst Jünger - Návštěva na Godenholmu***
Ztracený klenot, vysoce ceněný svého času například Gottfriedem Bennem
Mistrovské vizionářské dílo Ernsta Jüngera odehrávající se na odlehlém skandinávském ostrově patří mezi neprávem opomíjené skvosty německé literatury poloviny minulého století. Tato novela, rozsahem nevelká, myšlenkově však nesmírně bohatá, plná znepokojivých obrazů a apokalyptické imaginace, je další ukázkou autorova hutného vybroušeného stylu, jeho schopnosti vnímat vnitřní předivo věcí a jejich skrytých souvislostí i líčení přírodních krás. Je typovou studií válkou sežehnutých duší, částečně autobiografickou, vyprávěním o hledání zasvěcení a nového začátku, příběhem o utrpení a znovuzrození.
***
Objednávejte na stránkách nakladatelství Malvern nebo v okultním knihkupectví Alembiq.
.

Oswald Spengler – Myšlenky

Oswald Spengler - Myšlenky***
Kniha obsahuje: vedle 370 výroků o pojmech, majících ve Spenglerově myšlení zásadní význam, jako např. osobnost, dějiny, válka, právo, stát, tradice atd., v původním výboru správkyně autorovy – do té doby z valné části nezveřejněné – pozůstalosti, též rozsáhlý překladatelský a redakční výběr z knih Preussentum und Sozialismus a Jahre der Entscheidung s aktuálními poznámkami a vysvětlivkami, jakož i úplnou, komentovanou bibliografii nakladatelství Délský Potápěč.
***
Objednávejte v Knihkupectví Délského potápěče nebo na Kosmasu
.

Ezra Pound – „Přítomen!“

Ezra Pound – „Přítomen!“***
Ezra Pound míří přímo na jádro systému, v nemž žijeme – a zasahuje! Politika – ekonomie – poezie; články, básně, poznámky, manifesty, překlady a eseje z doby Italské sociální republiky.
***
Objednávejte ZDE
.

Knut Hamsun: Až do konce! – DOTISK!

Knut Hamsun - Až do konce!***
Politická publicistika norského spisovatele Knuta Hamsuna z let 1940 až 1945. Knut Hamsun je příkladem Muže, který se nepoddal, nepodvolil a už vůbec v šířícím se křiklavém chaosu nezbloudil. Ač sražen, zůstal na svém.
***
Objednávejte ZDE
.

Paul Sérant: Fašistický romantismus – DOTISK!

Paul Sérant - Fašistický romantismus***
O politickém díle několika francouzských spisovatelů – Robert Brasillach (popravený), Pierre Drieu La Rochelle (sebevrah), Lucien Rebatet (rebel), Abel Bonnard (estét), Alphonse de Châteaubriant (mystik) a „fantaskní jezdec“ Louis-Ferdinand Céline (sardonik).
***
Objednávejte ZDE
.

Víte, že…

2. listopadu1847 se ve francouzském Cherbourgu narodil francouzský filosof a anarchistický teoretik revolučního syndikalismu, tzv. anarchosyndikalismu Georges Sorel. Ve svém díle se tento v českém prostředí neprávem opomíjený autor zabýval kapitalismem, revolucí, revizí Marxe a myšlenkou syndikalismu, teorií o řízené ekonomice a pracovních strukturách. Zabýval se nutností existence "mýtu", který by zmobilizoval masy. Nejen tím ovlivnil  jak pozdější socialisty, tak například B. Mussoliniho.

Pat Buchanan2. listopadu 1938 se v americkém Washingtonu D. C. narodil konzervativní spisovatel, politik, publicista, televizní komentátor a v 90. letech uchazeč o úřad prezidenta Spojenýc států, Patrick Joseph Buchanan. Aktivně se do politického života zapojil už v 60. letech v prezidentské kampani Richarda Nixona. Buchanan je dlouhá desetiletí symbolem paleokonzervativní tendence a jedním z nejhlasitějších kritiků neokonzervatismu.
Paul Anton de Lagarde 2. listopadu 1827 se v Berlíně narodil Paul Anton de Lagarde, spisovatel, biblista a orientalista, který výrazně ovlivnil průkopníky etnického hnutí jako Alfred Rosenberg, Houston Stewart Chamberlain nebo Heinrich Claß. Ač vycházel z křesťanských pozic, svým dílem spoluformoval i Nietzscheho protikřesťanské a protižidovské myšlení.. Lagarde, podle něhož svatý Pavel zahalil ryzí křesťanství sterilním hebrejským zákonem, usiloval o germánské náboženství, aby „bylo možno dosáhnout přestavby duchovních sil a skutečné národní jednoty“.

À propos

„Proti národní myšlence se [usurokrati] nestavějí proto, že je národní, ale protože nesnášejí jakýkoli celek síly dostatečně velký na to, aby se postavil celosvětové tyranidě lichvářů bez vlasti.“

Ezra Pound

Archív